Μια πάρα πολύ σπουδαία νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε εντός έδρας της Φενερμπαχτσέ με 71-62. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν δύναμη από τους χιλιάδες ΓΑΥΡΟΥΣ που βρέθηκαν στο φαληρικό γήπεδο και με τρομερή άμυνα στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού πέτυχαν την 10η νίκη τους στη φετινή Ευρωλίγκα.
Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, ο οποίος παρατάχθηκε χωρίς τους τραυματίες Πρίντεζη, Αγραβάνη και Χάκετ, ήταν ο Ματ Λοτζέσκι με 14 πόντους. Ο Αμερικανός με βέλγικο διαβατήριο έμεινε στο παρκέ για 25:01 λεπτά, στα οποία είχε 4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Μπιρτς, ο οποίος είχε 10 πόντους με 5/8 δίποντα, 13 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα! Με διψήφιο αριθμό πόντων ολοκλήρωσαν το ματς οι Παπαπέτρου και Γκριν, οι οποίοι είχαν από 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.  Ο Σπανούλης είχε 7 πόντους, αλλά μοίρασε 7 ασίστ και πέτυχε κρίσιμους πόντους στο τέλος του παιχνιδιού.
Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το πρώτο γύρο της Ευρωλίγκας, έχοντας ρεκόρ 10-5. Στο πρώτο παιχνίδι του δεύτερου γύρου ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον ΠΑΟ στο ΣΕΦ για την 16η αγωνιστική της διοργάνωσης. Το ματς είναι προγραμματισμένο για τις 6 Ιανουαρίου.
Η εικόνα του παιχνιδιού:
Ο Ολυμπιακός έχοντας στο πλευρό του χιλιάδες ΓΑΥΡΟΥΣ ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 4-0, χάρη στα δύο εύστοχα καλάθια των Παπαπέτρου και Μπιρτς. Ο Καναδός σέντερ ήταν εντυπωσιακός στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού και με δικό καλάθι ο Θρύλος προηγήθηκε με 8-5. Το πάθος του κόσμου πέρασε και στο παρκέ με τους παίκτες του Ολυμπιακού να παλεύουν σε κάθε φάση. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο και με καλάθια των Μπιρτς και τον Παπανικολάου προηγήθηκαν με 16-7. Το τελικό 18-9 του πρώτου δεκαλέπτου διαμόρφωσε ο Πάτρικ Γιανγκ με ωραίο καλάθι.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός «έπνιξε» τους Τούρκους, με όλους τους παίκτες να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό σε άμυνα και επίθεση. Η τρομερή άμυνα του Ολυμπιακού σε low post και περιφέρεια βραχυκύκλωσε τους παίκτες της Φενερμπαχτσέ, οι οποίοι σκόραραν με το σταγονόμετρο. Στον αντίποδα ο Θρύλος είχε σε μεγάλη ημέρα τους Ματ Λοτζέσκι και Ερικ Γκριν, οι οποίοι κυριολεκτικά βομβάρδισαν το καλάθι της τούρκικης ομάδας. Ο Ματ αρχικά έκανε το 23-13, για να έρθει λίγο αργότερα ο Ερικ να κάνει το 26-13. Ο Γκριν ξαναχτύπησε λίγο αργότερα για το 31-16, ενώ με δικό του τρίποντο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 37-17. Χάρη στην ευστοχία του Γκριν και τα κρίσιμα καλάθια των Λοτζέσκι και Μάντζαρη οι πρωταθλητές ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος στο +19 (40-21).
Στο ίδιο τέμπο συνέχισε ο Ολυμπιακός και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Παπαπέτρου στην πρώτη «ερυθρόλευκη» επίθεση να σκοράρει για τρεις και να κάνει το 43-21. Ο Μάντζαρης μιμήθηκε τον συμπαίκτη του και έκανε το 46-23 και λίγο αργότερα ο εκπληκτικός Μπιρτς με παλικαρίσιο καλάθι ανέβασε τη διαφορά στους 23 (48-25). Οι Τούρκοι μείωσαν στους 18 με το καλάθι του Σλούκα, όμως, αμέσως η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους 22 (52-30) με 2/2 εύστοχες βολές του Σπανούλη. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Θρύλο να βρίσκεται στο +18 (58-40).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Φενερμπαχτσέ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Ολυμπιακού στην επίθεση και με δημιουργό τον Σλούκα μείωσε αρχικά σε 60-43 και στη συνέχεια σε 60-49.  Ο Θρύλος απάντησε με 5 πόντους από τον Λοτζέσκι και ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 14 (65-51).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Φενερμπαχτσέ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Ολυμπιακού στην επίθεση και με δημιουργό τον Σλούκα μείωσε αρχικά σε 60-43 και στη συνέχεια σε 60-49.  Ο Θρύλος απάντησε με 5 πόντους από τον Λοτζέσκι και ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 14 (65-51). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και κατέβασαν τη διαφορά ακόμα και στους 4 (65-61), μετά το εύστοχο τρίποντο του Ντίξον! Εκεί μίλησε η εμπειρία του Σπανούλη, ο οποίος αρχικά έκανε το 67-61, ενώ λίγο αργότερα έδωσε ασίστ στον Λοτζέσκι, ο οποίος έστειλε τη διαφορά στους 7 (69-62) και ουσιαστικά σφράγισε τη νίκη του Θρύλου. Το τελικό 71-62 διαμόρφωσε ο Σπανούλης με δύο εύστοχες βολές.
Τα δεκάλεπτα: 18-9, 40-21, 58-40, 71-62
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 11(3), Μπιρτς 10, Γιανγκ 6, Παπαπέτρου 12(2), Σπανούλης 7, Παπανικολάου 3(1), Μάντζαρης 8(2), Λοτζέσκι 14(2).
Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Ούντο 3, Μαχμούτογλου, Άντιτς 5 (1), Σλούκας 10 (1), Αρνά, Νάναλι 2, Βέσελι 22, Κάλινιτς 1, Ντίξον 9 (2), Ντατόμε 10 (2).