ΜΠΑΡΑ

Τετάρτη 29 Απριλίου 2015

Προπόνηση και θέαμα στο ΣΕΦ

Στο πρώτο παιχνίδι του μετά τη μεγάλη πρόκριση στο φάιναλ φορ της Ευρωλίγκα, ο Ολυμπιακός έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στον Πανιώνιο (108-65), δείχνοντας έτοιμος για το μεγάλο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (02/05, 19:00). Μοίρασε τον χρόνο ο Γιάννης Σφαιρόπουλος. 400-366 το goal average με τον Παναθηναϊκό αναφορικά με την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου.
Ο Μπράιαντ Ντάνστον ξεκίνησε με ορεξάτος την αναμέτρηση. Ο Αμερικανός σέντερ με 8 από τους 12 πόντους της ομάδας του «έχτισε» διαφορά από το ξεκίνημα (12-4, 2′). Ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ καλός. Αυτό έδινε πλεονέκτημα στους γηπεδούχους, οι οποίοι με τους Ντάρντεν και Μάντζαρη να πλαισιώνουν τον Αμερικανό σέντερ, ανέβασαν τη διαφορά (23-14, 6′).
Ο Σπανούλης μπήκε… στην εξίσωση και το διψήφιο προβάδισμα ήταν γεγονός (25-14, 7′). Οι «κυανέρυθροι» είχαν παρασυρθεί από τον ρυθμό των παικτών του Γιαννη Σφαιρόπουλου, που είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει ακόμα περισσότερο (27-14, 8′). Το σκηνικό δεν άλλαζε, με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο και να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 15 πόντων (32-17).
Στο ίδιο μοτίβο συνέχισαν οι δύο ομάδες. Οι «ερυθρόλευκοι» γυρνούσαν καλά τη μπάλα και έβρισκαν προϋποθέσεις για σουτ με τους Λοτζέσκι και Σλούκα (36-20, 12′). Η διαφορά αυξανόταν σταδιακά και με το πρώτο καλάθι του Ιωάννη Παπαπέτρου έφτασε στους 20 πόντους (42-22, 15′).
Οι παίκτες του Κρις Χουγκάζ δεν μπορούσαν να μαζέψουν τη διαφορά, παρά τις προσπάθειες των Βεργίνη και Σέχεϊ (44-28, 18′). Τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα για τους Πειραιώτες. Σπανούλης και Παπαπέτρου πήραν προσπάθειες και κάπως έτσι το πρώτο μέρος έκλεισε με τη διαφορά στους 23 πόντους (51-28).
Ο ρυθμός του αγώνα παρέμενε υψηλός και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο και δίχως να απειληθούν ανέβαζαν σταδιακά τη διαφορά (57-32, 22′). Βεργίνης, Σέχεϊ και Κόλεμαν έβρισκαν… σίδερο και με τον Οθέλο Χάντερ να φωνάζει «παρών» το προβάδισμα των Πειραιωτών ανέβηκε ακόμα περισσότερο (64-34, 24′).
Αγραβάνης και Λαφαγιέτ έδιναν λύσεις και η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 30 πόντους (68-36, 26′). Σε εκείνο το σημείο έκανε την εμφάνισή του ο Ματ Λοτζέσκι, που με διαδοχικά τρίποντα ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (75-39, 28′). Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Κόλεμαν να μαζεύει τη διαφορά για το 80-43, σε ένα παιχνίδι που έγινε τυπική διαδικασία από νωρίς.
Παρά το προβάδισμα που είχαν, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν σταμάτησαν να «τρέχουν». Ο ρυθμός που έφεραν στο παιχνίδι επιβραβεύτηκε, με τους Καββαδά, Λοτζέσκι και Σλούκα να ανεβάζουν τη διαφορά πάνω από τους 40 πόντους (88-46, 32′). Οι δύο προπονητές έριξαν στο παρκέ τους αναπληρωματικούς. Αυτό δεν άλλαξε την κατάσταση. Τουναντίον, ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά. Σε αυτό ευθύνη φέρουν οι Καββαδάς και Αγραβάνης, που με δικές τους προσπάθειες έστειλαν στο +45 το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα (94-49, 34′).
Το μόνο που κρατούσε το ενδιαφέρον του κοινού, ήταν το πότε θα ξεπεράσουν οι γηπεδούχοι τους 100 πόντους. Αυτό συνέβη 4 λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα, με… δράστη τον Καββαδά (101-54). Το υπόλοιπο του αγώνα, όπως και η τέταρτη περίοδος, ήταν τυπική διαδικασία. Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τη νίκη με 108-63, δείχνοντας έτοιμος για το μεγάλο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό, στο ΟΑΚΑ.
Τα δεκάλεπτα: 32-17, 51-28, 80-43, 108-65.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 6, Χάντερ 10, Ντάνστον 15, Σπανούλης 7(1), Ντάρντεν 11(2), Παπαπέτρου 4, Σλούκας 9, Λαφαγιέτ 1, Λοτζέσκι 18(4), Αγραβάνης 12(1), Μάντζαρης 3(1), Καββαδάς 12.
Πανιώνιος (Χουγκάζ): Ξανθόπουλος, Πετρόπουλος 2, Βεργίνης 9(2), Σέχεϊ 12(2), Σπυρόπουλος 2, Στρναντ 7(1), Οικονομόπουλος, Μπιλλής, Σταμάτης 3, Γεωργιάδης, Κόλεμαν 22, Ταμπς 8(1).