ΜΠΑΡΑ

Παρασκευή 24 Ιανουαρίου 2014

Του χάλασε την ανατροπή ένας πρώην «ερυθρόλευκος» – Ήττα για ΠΑΟ στην Πόλη με 77-72

Του χάλασε την ανατροπή ένας πρώην «ερυθρόλευκος» - Ήττα για Παναθηναϊκό στην Πόλη με 77-72
Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με χιτσκοκικό φινάλε ο εξαιρετικός Παναθηναϊκός του τελευταίου δεκαλέπτου έχασε στις λεπτομέρειες με 5 πόντους στην Κωνσταντινούπολη από την Φενερμπαχτσέ-Ούλκερ του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς και υπέστη την πρώτη ήττα του στη φάση των «16» της Ευρωλίγκας.
Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν 77-72, για την 4η αγωνιστική, με τους Τούρκους να πανηγυρίζουν την πρώτη τους νίκη στον 5ο όμιλο της διοργάνωσης. Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη πάλεψαν σαν μαχητές μέχρι τέλους, και ενώ ανέτρεψαν μία διαφορά 14 πόντων, ένας πρώην «ερυθρόλευκος», ο Λίνας Κλέιζα, τους «σκότωσε» με πέντε συνεχόμενους πόντους. Να σημειωθεί ότι ο Παναθηναϊκός έχει αρκετά παράπονα από τη διαιτησία, καθώς στο τελευταίο λεπτό διαμαρτύρεται για καθαρό γκολ-φάουλ πάνω στον Δημήτρη Διαμαντίδη.
Κορυφαίος σκόρερ για το «τριφύλλι» ήταν και πάλι ο Ραμέλ Κάρι με 14 πόντους, ενώ ξεχώρισαν και οι Διαμαντίδης (9π./8 ασίστ), ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης (11π.), καθώς και οι Λάσμε και Μπράμος με καλή δουλειά σε άμυνα και επίθεση αντίστοιχα.
Τα δεκάλεπτα: 23-11, 39-28, 56-50, 77-72
Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (Ομπράντοβιτς): ΜακΚάλεμπ 10 (7 ριμπ.), Ονάν 7, Μπιέλιτσα 13, Κλέιζα 13, Βίντμαρ 2, Ζόριτς 3, Σιπάχι 2, Μπογκντάνοβιτς 15, Πρέλτζιτς 12.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 9 (5 ριμπ.), Κάρι 14, Μπατίστ 4, Φώτσης 3, Ούκιτς 4, Λάσμε 5, Μαυροκεφαλίδης 11, Διαμαντίδης 9 (8 ασίστ), Γκιστ 6 (10 ριμπ.), Ματσιούλις 7.