ΜΠΑΡΑ

Τετάρτη 16 Απριλίου 2014

Με... κατεβασμένα χέρια 88-71

Ένας Ολυμπιακός χωρίς συγκέντρωση και αυτοπεποίθηση έχασε με χαρακτηριστική άνεση από τη Ρεάλ Μαδρίτης και πλέον ψάχνει 3 νίκες στα επόμενα 4 ματς για να πάρει την πρόκριση.
Οι ερυθρόλευκοι εξαιρουμένου του Σπανούλη που έκανε αξιοπρεπή εμφάνιση, δεν είχαν άλλους διακριθέντες καθώς οι περιφερειακοί ούτε άμυνα έπαιξαν ούτε βοήθησαν στο σκοράρισμα ενώ στο "3" και στο "4" οι Μαδριλένοι έκαναν... πάρτι.
Δίκαιη νίκη για τη Ρεάλ Μαδρίτης η οποία δείχνει μια "ταχύτητα" πάνω από τον Ολυμπιακό και μακάρι την Πέμπτη στο 2ο ματς της σειράς να αλλάξει η τακτική των Πρωταθλητών Ευρώπης, καθώς σε ματς με τέτοιο ρυθμό και σκορ στους... 90 πόντους, δεν έχουν καμία τύχη.
O Θρύλος δεν άρχισε καλά στην άμυνα. Κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και κατάφεραν να πάρουν διαφορά από τα πρώτα κιόλας λεπτά με την πρώτη περίοδο να τελειώνει 27-12 υπέρ της Ρεάλ Μαδρίτης.
Στη δεύτερη περίοδο ο Γιώργος Μπαρτζώκας έκανε συνεχόμενες αλλαγές. Σίμονς, Σλούκας, Σπανούλης και Πρίντεζης έκαναν σπουδαία δουλειά και οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν το γκάζι και πλησίασαν τους Μαδριλένους.
Με συνεχόμενα τρίποντα του Σπανούλη οι Back2Back Πρωταθλητές Ευρώπης ισοφάρισαν (41-41), αλλά οι γηπεδούχοι με σερί 7-0 έκαναν το 48-41 του ημιχρόνου.
Στην τρίτη περίοδο η διαφορά έφτασε τους 10 πόντους (51-41) στο 22’ και λίγο αργότερα στους 14 (60-46) στο 26’. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς και μείωσε σε 68-56 με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει 70-56 υπέρ της Ρεάλ Μαδρίτης.
Στην τελευταία περίοδο κάθε φορά που οι Back2Back Πρωταθλητές Ευρώπης επιχειρούσαν να επιστρέψουν στο ματς, οι Ισπανοί με απίθανα σουτ έπαιρναν διαφορές και ψυχολογία. Με τρίποντο του Μεϊρί η διαφορά έφτασε στο +18 στο 35’. Η ομάδα προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα με 88-71.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-12, 48-41, 70-56, 88-71.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 20 (4), Ρέγιες 9, Ντίεθ 2, Μίροτιτς 15, Ροντρίγκεθ 12 (1), Ντάρντεν 7, Γιουλ 12 (2), Μπουρούσης 6, Σλότερ 2, Μεχίρι 3 (1).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 6 (2), Σερμαντίνι 5, Ντάνστον 6, Σπανούλης 18 (4), Περπέρογλου 2, Παπαπέτρου 2, Σλούκας 7 (1), Σίμονς 8, Πρίντεζης 10, Μάντζαρης 5 (1), Λοτζέσκι 2.